Opis stroju myśliwskiego
Opis stroju myśliwskiego
zatwierdzonego przez Naczelną Radę Łowiecką
w dniu 29 listopada 1973 roku

 
Zgodnie z zapowiedzią, podajemy wzorzec stroju myśliwskiego (część opisową i rysunki), który może posłużyć wszystkim chętnym do zlecenia uszycia stroju myśliwskiego.
 

Opis zewnętrzny

Oficjalny (wyjściowy) strój myśliwski składa się z kurtki i spodni, uszytych z gabardyny lub sukna, koloru ciemnozielonego.
Kurtka jest jednorzędowa, zapinana na cztery duże guziki rogowe, swobodna, lekko wcięta w pasie, o spadzistych i nieznacznie podwatowanych ramionach; tył kurtki ma szew pośrodku. Kołnierz wykładany i wyłogi o kształcie i wymiarach, przedstawionych na odpowiednich rysunkach. Po bokach kurtki, poniżej pasa, umieszczone są poziomo kieszenie wpuszczane, wykończone klapkami, które mogą być chowane. Na lewej piersi, około 21 cm poniżej szwu barkowego umieszczona jest wpuszczona kieszeń z patką, bez klapki; szerokość kieszeni 10-11 cm. Rękawy są gładkie, bez mankietów, bez stebnówek i bez rozporków. Krawędzie przodów kurtki, wyłogów i kołnierza nie są stebnowane, lecz przeszyte krytym ściegiem. Na ramionach kurtki w odległości 2 cm od wszycia rękawa naszyte są patki z tego samego materiału co kurtka - 1 cm szerokie i 4 cm długie; w środku każdej patki przyszyty jest mały guzik rogowy.
Bardzo ważne dla fasonu jest rozmieszczenie guzików do zapinania kurtki. Górny guzik i dziurka powinny być umieszczane 4-5 cm poniżej linii górnej kieszeni, a dolny guzik i dziurka - 2-3 cm poniżej pasa i około 2 cm powyżej wszycia klapek kieszeni dolnych. Odległość górnego guzika od krawędzi prawego przodu wynosi 2-2,5 cm, a dolnego 4-5 cm. Pozostałe dwa guziki rozmieszczone są równomiernie na linii guzików górnego i dolnego. Takie rozmieszczenie guzików wynika z poszerzenia prawego przodu w porównaniu z lewym przodem o 2-3 cm dołem i ma na celu nie dopuszczenie do rozchylania się; po zapięciu więc guziki będą biegły środkiem frontu kurtki. Odległość dziurek od krawędzi lewego przodu wynosi około 2 cm.
 
Spodnie stroju myśliwskiego są długie, bez mankietów o rozprasowanych szwach bocznych. Dolne krawędzie nogawek spadają skośnie z przodu ku tyłowi; różnica skosu wynosi 3-4 cm.
 
Patki wykonane są z sukna ciemnozielonego o ton jaśniejszego od koloru kurtki. Mają one kształt symetrycznych pięcioboków o wymiarach 2 X 40 mm, 2 X 60 mm, 1 X 25 mm, przy czym boki o długości 40 mm tworzą kąt prosty (90°).
 
Dystynkcje haftowane są na patkach bajorkiem w kolorach złocistym i srebrzystym lub kordonkiem naturalnego koloru zieleni igieł świeżej jedliny. Dystynkcje na patkach noszą członkowie Polskiego Związku Łowieckiego następująco:
1. Stylizowana gałązka jedliny z szyszkami, hartowane bajorkiem:
a) w kolorze złocistym
- członkowie honorowi PZŁ;
- wszyscy działacze władz i organów naczelnych (Naczelna Rada Łowiecka, Główny Sąd Łowiecki, Kolegium Odznaczeń Łowieckich, Zarząd Główny PZŁ, Główna Komisja Rewizyjna);
- prezesi WRŁ;
b) w kolorze srebrzystym:
- wszyscy działacze szczebla wojewódzkiego oprócz prezesów WRŁ (WRŁ - Woj. Sąd ?-Woj. Komisja Rewizyjna - Zarząd Wojew.);
łowczowie powiatowi.
2. Stylizowana gałązka jedliny bez szyszek, haftowana bajorkiem w kolorze srebrzystym:
- członkowie powiatowych rad łowieckich, oprócz łowczych powiatowych;
- przewodniczący i łowczowie kół łowieckich,
3. Stylizowana gałązka jedliny, haftowana kordonkiem w naturalnym kolorze zielonym:
- wszyscy pozostali członkowie PZŁ.
 

Uzupełnienia

Do stroju myśliwskiego nosi się:
- obuwie gładkie koloru czarnego lub brązowego;
- koszule jednolite w kolorze i bez deseni, w odcieniach beżowym, brązowym lub zielonym;
- krawat dostosowany do całości stroju.
Na szczególne okazje, zależnie od rangi uroczystości wkłada się koszulę koloru białego i przypina odznaczenia łowieckie. Odznaczenia te nosi się następująco:
- Medale Zasługi Łowieckiej na odpowiednich wstążeczkach długości 5 cm, zawieszonych na lewej piersi 1 cm nad wpustem kieszeni, obok siebie, jeżeli więcej niż jeden;
- "Złom" najniższą krawędzią 2 cm nad środkiem wpustu kieszeni na lewej piersi.
Do stroju myśliwskiego nie nosi się odznaczeń państwowych i innych organizacji, a także odznaki organizacyjnej PZŁ. Do pełnej gali przypina się sznury ozdobne od prawego ramienia, przypięte do małego guzika na patce naramiennej, przez prawą pierś do pierwszego guzika zapinającego kurtkę. Można również przypiąć kordelas w pochwie, zawieszany po lewej stronie na rapciach pionowo tak, aby rękojeść widoczna była na tle poły kurtki, a brzeszczot w pachwie na tle szwu górnej części nogawki. Sznury ozdobne są koloru naturalnej zieleni, a pachwa kordelasa czarna lub brązowa ze złocistymi lub srebrzystymi okuciami.

Wymiar i wzór dystynkcji

 

Wzór munduru organizacyjnego

 


 
Start arrow Kultura i tradycje łowieckie arrow opis stroju myśliwskiego